امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دانلود جزوه آموزشی نقشه کشی برق ساختمان به زبان ساده
#1
در این جزوه آموزشی به آموزش برق کشی ساختمان و نکات مهم و اساسی در برق کشی ساختمان پرداخته شده است.
در جزوه آموزشی نقشه کشی برق ساختمان ، شما نقشه کشى را بر روى پلان فرا خواهید گرفت و به کمک شماى فنى، مسیرهاى لوله کشى برق و تجهیزاتى را ، که به ابتدا و انتهاى آن وصل خواهد شد، را بر روى پلان نشان خواهید داد. علاوه بر زبان رسم، از زبان نوشتار نیز براى انتقال منظور خود در نقشه ها کمک خواهید گرفت. هم چنین با مجموعه ضوابط فنى و اجرایى لازم براى طراحى نقشه هاى ساختمان هاى مسکونى (مقررات ملى ساختمان مبحث سیزدهم) آشنا خواهید شد.
.نقشه کشى برق به کمک نرم افزار AutoCAD
در کتاب نقشه کشی برق ساختمان در قسمت آخر ، نقشه کشى برق به کمک نرم افزار AutoCAD آموزش داده شده است.
براى سیم کشى برق در هر ساختمان  باید به نقشه هاى آن مراجعه کرد نقشه ها از اجزایى تشکیل شده است. اجزاى هر نقشه کامل برق شامل موارد زیر است:
.علایم :
در نقشه ها هر وسیله یا عنصر برقى با یک نشانه یا علامت اختصارى نشان داده مى شود. براى این که در خواندن نقشه ها تفسیرها و تعبیرهاى متفاوتى نسبت به یک وسیله برقى وجود نداشته باشد، باید کلیه علایم از یک استاندارد پیروى کنند تا به این ترتیب زبانى مشترک در بین ترسیم کنندگان و کسانى که نقشه ها را مى خوانند وجود داشته باشد. به این منظور در رشته برق استانداردى توسط کمیته بین المللى الکتروتکنیک ۱ تهیه شده است که همه علایم ترسیمى باید با آن استاندارد مطابقت داشته باشد. براى ترسیم مدارات در نقشه ها از شماى فنى (تک خطى) استفاده مى کنند.
در طراحى نقشه هاى تأسیسات برقى باید به نقشه اى که به نام « پلان تجهیزات » مى شناسیم توجه خاص داشته  باشیم. چرا که در این پلان نحوه چیدمان (قرارگرفتن) وسایل برقى به خوبى مشخص است. این امر در برق رسانى به آن ها بسیار مهم است. مثلاً در محلى که احتمالاً تخت خواب قرار دارد کلید مناسب و در محلى که تلویزیون قرار دارد ، پریز برق و پریز آنتن مناسب و قرارگیرد
.نمودار تابلوها
انرژى الکتریکى از طریق کابلى توسط شرکت برق به داخل تابلوى اصلى ساختمان مسکونى (تابلوى کنتور) آورده مى شود. امروزه براى توزیع برق ورودى به طبقات و واحدهاى مختلف معمولاً از تابلوهاى تقسیم و تابلوهاى اشتراکى استفاده مى شود.به این ترتیب در یک ساختمان مسکونى از سه نوع تابلوى برق به شرح زیر استفاده مى شود.
تابلوى اصلى (کنتور)
تابلوى اشتراکى
تابلوى تقسیم
.نمودارهاى رایزر
راه پله ساختمان مکانى است که بخش مهمى از مدارهاى اصلى ساختمان ا ز آن عبور مى کنند، اما مسیر این مدارها و ارتباط دهى آن ها را بر روى پلان ها نمى توانیم به خوبى نشان دهیم. در نقشه هاى برق ساختمان نمودارى که ارتباط دهى مسیرهاى بالارو را نشان مى دهد “رایزر دیاگرام” نام دارد.
.جزئیات
یکى از انواع نقشه ها که در مجموعه نقشه هاى ساختمان ارایه مى شود، جزییات (Detail) نام دارد.
.توضیحات
همان گونه که مى دانید، نقشه از زبان نوشتارى بى نیاز نیست. در نقشه ها از حروف و شماره جهت علایم و آدرس دهىاستفاده مى کنیم و باید با یک نوشته نام نقشه خود را در پاى آن درج کنید. اما به غیر از موارد فوق به توضیح مواردى که در نقشه ها قابل نشان دادن نیست نیز احتیاج است.
 

[عکس: password.gif] رمز عبور فایل :  http://www.wikipower.ir
[عکس: size.gif] حجم :    ۱٫۱   MB
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان