امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بارش های تگرگ و عوامل آن
#1
·        بارشهای تگرگ وعوامل موثربر ان:
1-وجود سرمای مناسب در سطوح بالای جو(500 هکتوپاسکال).کارشناسان هواشناسی ذکر می کنند که برای بارش تگرگ وجود سرمای -12 و یا کمتر از ان در طبقه 500هکتوپاسکال لازم است.
2-وجود سرمای لازم درطبقه متوسط وپایین(به ترتیب 700 و 850 هکتوپاسکال).اکثرکارشناسان هواشناسی بیان می کنند که وجود سرمای مناسب(صفر درجه سانتیگراد و یا کمتر ازان) در ترازهای متوسط لازم و ضروری است ولی در صورتی که این سرما مناسب به تراز 850(سرمای بالاتر از صفر)نرسه همچنان امکان بارش تگرگ وجود خواهد داشت ولی احتمالا با قطرو حجم کمترخواهد بود.
3-وجود جریانات صعودی هوا از سطح به بالا.در این باره باید عرض کنم که وجود جریانات گرم صعودی لازم و ضروری هستش.علت وجود جریانات گرم صعودی این هستش که منطقه کم فشاردر سطح زمین تشکیل میشه که سبب ان عامل حرارتی هستش .این جریانات گرم به سمت بالا صعود کرده و جای خودشون رو به هوای خنکتر میدن و هوای خنک با توجه به وجود عامل حرارتی بازهم گرم شده و صعود میکنه. این چرخه صعودی- نزولی هوا ادامه پیدا میکنه و باید یک روز و یا چند ساعت پیش از بارش این وضعیت رو داشته باشیم .
این جریانات صعودی(هوا) باعث حمل قطرات باران به داخل ابرهای با دمای بسیار پایین میشن که دران ابرها قطرات منجمد و سنگین میشن و با توجه به وجود جاذبه به سمت زمین سقوط میکنن اگر جریانات صعودی شدید باشن باعث حمل مجدد اون تگرگ کوچک به سمت بالا میشن و به سمت ابرهای بالاترویا ابر مادر صعود میکنن که در اون صورت یک لایه یخی دیگه به اون اضافه میشه و این روند تا جایی ادامه پیدا میکنه که دیگه جریانات شدید صعودی هوا دیگه نتونند تگرگ تشکیل شده رو به سمت بالاترویا ابرمادر حمل کنند ودر اون صورت تگرگ با قطرها و حجم های مختلف سقوط میکنند.هذا والله اعلم.


قواعد مهم پیش بینی هوا: بطورخلاصه و گزینه وار قواعد مهم رو واسه شما معرفی خواهم کرد:
وجود پرفشاردر تراز500 هکتوپاسکال+پرفشار سطحی=جوی ارام به همراه هوای سرد در شب وتاحدودی معتدل در طول روز.
اختلاف دمایی در شبانه روز متوسط تا زیاد مثل پرفشار ازوری. کم فشارجوی در سطوح بالا بویژه 500 هکتوپاسکال+پرفشار سطحی=معمولا جوی ارام به همراه هوای بسیار سرد و احتمال یخ زدگی وجود داره که در بعضی مواقع ناپایداری هم اتفاق می افتد. مثل پرفشار سیبری. کم فشار جوی درتراز 500 هکتوپاسکال+کم فشار سطحی=جوی بسیارناپایدارمثل کم فشارهای حرکتی.
پرفشار جوی در تراز500 هکتوپاسکال+کم فشار سطحی=جوی ارام و گرم و مرطوب مثل کم فشار حرارتی هند.هذا والله اعلم.
 
منبع:محمد-کنگان(انجمن هواشناس ایرانی)
·         
پاسخ
#2
ممنون از مطالب مفیدتون.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان