امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ورود موج سرما به کشور/اخطاریه شماره ۵۲ سازمان هواشناسی ۲۹ آبان ۹۵
#1
تاریخ انتشار:1395/08/29
تعداد بازدید: 49

اخطاریه شماره 52 شنبه مورخ 95/08/29

[عکس: 1.jpg]
 براساس نقشه های پیش یابی  سامانه جوی که هم اکنون در روی دریای خزر فعال است،  طی سه روز آینده موجب تقویت نفوذ توده هوای سرد از عرضهای شمالی به کشور  میگردد.  طی 24 ساعت گذشته ورود این سامانه موجب افت قابل توجه دما در شمال غرب، شمال کشور و افت نسبی دما در استانهای غربی، مرکزی و تهران شده است. با توجه به الگوهای پیش یابی کاهش دما همچنان تا روز سه شنبه تداوم خواهد یافت و تا پایان هفته  هوای سرد در غالب نقاط کشور به استثناء جنوب و جنوب غرب ماندگار خواهد بود. انتظار میرود بیشینه افت دما در شمال شرق کشور، در خراسان شمالی، رضوی و جنوبی رخ دهد و کمینه دما در این مناطق به کمتر از 10- درجه سلسیوس کاهش یابد. 
 طی سه روز آینده استانهای ساحلی خزر و ارتفاعات البرز با بارش باران و  برف خواهد بود که با توجه به کاهش شدید دمای هوا و بارش برف، لغزندگی جاده و اختلال در تردد جاده ای از پیامدهای آن می باشد. 
 از امشب تا دوشنبه بخشهای شمالی استانهای تهران، البرز و سمنان گاهی با بارش باران پیش بینی میشود که بتدریج با کاهش دما بارش خفیف برف را اواخر یکشنبه تا دوشنبه در پی خواهد داشت. 
طی روزهای یکشنبه تا سه شنبه دریای خزر مواج خواهد بود و ارتفاع موج در غرب سواحل گیلان به 1 تا 2 متر افزایش خواهد یافت.
 از اینرو توصیه می شود طی این مدت موارد زیر در نظر گرفته شود و برای اجتناب یا کاهش خسارت اقدام لازم انجام گیرد:
1- بارش برف در ارتفاعات البرزو جاده های کوهستانی آن،  لغزندگی و مه غلیظ کاهش دید افقی را در پی خواهد داشت. بنابراین ضمن توصیه به برنامه ریزی برای عبور از این مسیرها، همراه داشتن تجهیزات زمستانی مانند زنجیر چرخ و پوشاک گرم ضروری است. 
2- کاهش شدید دما در کشور موجب افزایش مصرف سوخت و بویژه گاز شده و میتواند منجر به افت فشار در شبکه گاز رسانی شود. 
3- باتوجه به فصل صید در شمال کشور، احتیاط لازم در تردد شناورها در سواحل شمالی و اجتناب قایقهای کوچک یا تفریحی از تردد در فواصل دور از ساحل توصیه میشود.         
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان