امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مصاحبه حضوری با دکتر اسدی باستان شناس و کاوش گر منطقه تنب پرگان جناح
#1
این گزارش رو با توجه به علاقه ای که به این موضوع داشتم انجام دادم و میخواستم اطلاعات و اهمیت این بنا و محوطه را از زبان خود کاوش گر منطقه بشنوم.خوشبختانه توانستم ملاقات حضوری با دکتر اسدی در محل دانشگاه هنر شیراز  که محل تدریس  ایشان است ,داشته باشم.

[عکس: 10894958_331846567019164_165153535_n%5B1%5D.jpg]

1- منطقه ی تنب پرگان جناح مربوط به چه دوره ی تاریخی است؟
دکتر اسدی : این منطقه با توجه به کاوش و بررسی های انجام گرفته مربوط به دوره ی ساسانی است و به صورت جزیی تر سه دوره ی سکونتی شناسایی شده که دو دوره ی آن مربوط به دوره ی ساسانی و دوره ی دیگر مربوط به اواخر دوره ی ساسانی است.
2- در کاوشی که توسط شما در این منطقه صورت گرفته چه آثار و بنا های تاریخی پیدا شده است؟این آثار تا چه حد به شما در تشخیص دوره تاریخی این بنا کمک کرده است؟
دکتر اسدی : خوشبختانه علاوه بر سفال هایی که در این منطقه پیدا کرده ایم که شاخص دوره ی ساسانی است موفق شدیم سه سکه مربوط به دوره ی ساسانی هم پیدا کنیم که این سکه ها تاریخ گذاری این بنا را قطعی کرد و ما مشکل گاه نگاری نداریم.
3- آیا این گفته صحت دارد که بنای یافت شده رصد خانه است؟
دکتر اسدی : با توجه به پلانی و نقشه ای که این بنا دارد بنایی معمولی نیست و پلانی منحصر به فرد دارد,که با توجه به مدور بودن آن و این که این دیوار های مدور در بعضی جا ها انقطاع دارد و بریده شده ممکن است بنا,بنایی نجومی و مربوط به رصد نور باشد.در فصل های دوم و سوم کاوشی که در این منطقه تصمیم انجام آن را داریم میتوانیم به طور قطع در مورد کارکرد بنا و این که  آیا رصد خانه است یا خیر جواب دهیم.ولی در حال حاضر رصد خانه یک گزینه ی بسیار مناسب است و احتمال بسیار زیادی دارد.
4- اگر بنای یافت شده قطعا رصد خانه باشد میتوان گفت این رصد خانه قدیمی ترین رصد خانه ی ایران است؟
دکتر اسدی : بله، با توجه به دوره ی تاریخی این بنا و این که نمونه هایی از این دوره و پیش از آن نداریم.
5- آب و هوای این منطقه در تشخیص موقتی بنا به شما کمکی داشته است؟
دکتر اسدی : خیر، این بنا کاملا بنای غیر منتظره ای بود و ما قبل از کاوش چنین فکری نمیکردیم.
6- ممکن است منطقه ی جناح و بستک به دلیل وجود همچین مکانی در گذشته اهمیت بسزایی داشته باشد؟
دکتر اسدی : بله، با توجه به مطالعات باستان شناختی که در این ناحیه  داشتیم و همچنین کاوش در تنب پرگان,در دوره ی اسلامی اهمیت خیلی زیادی داشته. جمعیت دوره ی ساسانی منطقه جناح و بستک و همچنین فرامرزان با جمعیت امروزه ی آن برابری داشته یعنی از نظر آبادانی و رونق اقتصادی و به ویژه از طریق کشاورزی ناحیه ی فوق العاده مهمی بوده است. بعد از دوره ی اسلامی در سده های اول تا حدودی این رونق از بین میرود ولی از سده های میانی رشد سکونت ها را تا به امروز داریم.ولی مهمترین دوره ی سیاسی و اقتصادی مربوط به دوره ی ساسانی است.
7- بنای پیدا شده به ثبت ملی رسیده است؟
دکتر اسدی : بله، این بنا به ثبت ملی رسیده است.
8- قبل از کاوشی که توسط گروه شما انجام شد، در این منطقه کاوشی صورت گرفته بود؟
دکتر اسدی : خیر. در این محوطه قبلا کاوشی صورت نگرفته است.
9- با پیدا شدن این اثر قسمت های دیگری از این شهرستان را مورد تحقیق و کاوش قرار داده اید؟
دکتر اسدی : ما برای ناحیه جناح و بستک برنامه ی چند ساله داریم و قصد ما این است با کاوش در چند منطقه ی مهمتر این ناحیه,گاه نگاری دقیق تری داشته باشیم و بهتر بتوانیم تحولات پیش و بعد از اسلام را تحقیق کنیم.در حال حاضر این ناحیه اهمیت بیشتری دارد و در اولویت است.
10- برنامه ی دقیق و فصل های بعدی کاوش شما در آینده چگونه است؟
دکتر اسدی : ما تصمیم داریم فصل بعدی کاوش مان یعنی فصل دوم را در اسفند سال جاری (93) در این منطقه انجام دهیم و این کار بستگی به تامین بودجه دارد.
وی اضافه کرد خوشبختانه در منطقه ی جناح و بستک به دلیل جو فرهنگی که وجود دارد تخریب آثار نداریم و عموم مردم نسبت به حفظ آثار فرهنگی آگاهی دارند و در حال حاضر به همت خیر محترم آقای عباسی حصارکشی شده است .ولی با توجه به اهمیت و جلوگیری از آُسیب ها و تخریب های طبیعی ناشی از باد و باران در فصل های بعدی حتما سقفی بر روی بنا صورت میگیرد.
بعد از اتمام فصل های کاوش این منطقه,منطقه ی توریستی بسیار مهمی میتواند باشد و جهان گردان و ایران گردان بسیاری را به خود جذب کند و این از نظر اقتصادی بر منطقه ی جناح و بستک تاثیر بسیار چشم گیری خواهد داشت.
و در آخر ایشان از مسولین شهردار، بخش دار، اعضای شورای جناح، فرماندار و بخشدار بستک، خیر بزرگوار آقای عباسی و همچنین آقای عبداللهی مسؤل موزه ی جناح، مردم شهر جناح و بخصوص قشر تحصیل کرده تشکر فراوان کردند.
 
منبع:جناح آنلاین
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان