امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پیش بینی های هواجناح-تابستان۹۳
#1
۱۳۹۳/۰۵/۲۵  ۱۹:۴۳
بروزرسانی پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۳
بررسی نقشه های هواشناسی بیانگر حاکمیت الگوهای شبه پاییزه بر الگوهای تراز میانی جو می باشد.
لذا طی روزهای اتی و با گسترش ناوه شرقی به کشور و تضعیف پر ارتفاع جنب حاره در منطقه ، همچنین القای هوای سرد از بالا و گرم از جنوب ، شرایط برای وقوع بارش های محلی و فصلی در برخی مناطق کشور فراهم می گردد.
جمعه و شنبه در دامنه های جنوبی رشته کوه البرز و خراسان شمالی و گیلان و قزوین پدیده رگبار و رعدوبرق را شاهد خواهیم بود.
از روز یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۳ لغایت سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۳ شرایط برای دشت ریزش های جوی در شمال غرب و ارتفاعات غرب کشور و سلسله جبال زاگرس نیز مهیا می شود.
طی روزهای یکشنبه و دوشنبه در برخی مناطق شمال غرب کشور ، میزان بارشها برای لحظاتی می تواند به حد آبگرفتگی معابر و طغیانی شدن مسیل ها و رودخانه ها رسد.
ناهنجاری بارش ۸ روز اینده کشور نیز حکایت از وقوع بارش های با هنجار مثبت نسبت به میانگین بلند مدت در برخی مناطق استان های کردستان و اذربایجان های شرقی و غربی و دامنه های مرکزی البرز و گلستان و فارس و اصفهان دارد.
در مناطق جنوبی کشور نیز طی چد روز اتی ، تنها در برخی مناطق استان فارس و ارتفاعات شمالی هرمزگان ، بارش های رگباری و رعدوبرق در ساعات عصر پیش بینی می شود.
طی چند روز اینده پدیده ای که در نوار شرقی زیاد به چشم خواهد خورد ، افزایش بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و پدیده طوفان شن و خاک خواهد بود.
از روز جمعه لغایت دوشنبه هفته اتی در بیشتر مناطق شاهد کاهش جزئی دما خواهیم بود که البته شدت ان در نوار شرقی پیش بینی می شود و از اواسط هفته اینده مجددا بر دمای هوای کشور افزوده خواهد شد.
در انتها توجه شما را به تجمع و توزیع بارش طی ۸ روز اینده جلب می نمایم.
(پیش بینی: شهاب ولی زاده از بوشهر)
 
پاسخ
#2
بروزرسانی شنبه ۲۵ مرداد۹۳ ساعت۵:۰۰
پیش بینی وضع هوای نیمه جنوبی طی روزهای آتی:
با توجه به جدیدترین آپدیت مدل های هواشناسی از شنبه(۲۵ مرداد ۹۳) تا اواسط هفته جاری شرایط برای ناپایداری های جوی در دامنه های زاگرس مرکزی و جنوبی فراهم خواهد بود که سرآغاز فصل جدیدی از ناپایداری های فصلی در مناطق جنوبی کشور خواهد بود.
مدلهای هواشناسی به نسبت شرایط این موقع از سال آپدیت های جالبی از نظر مناطق تحت پوشش دریافت بارش های فصلی نشان میدهند و اگر بخواهیم برآیندی از ناپایداری های جوی طی سه روز آتی در نیمه جنوبی کشور نشان دهیم مناطقی از جنوب فارس،شرق بوشهر،غربی ترین نقاط هرمزگان،ارتفاعات جنوبی کرمان ، ارتفاعات مرکزی و شمالی فارس، کهکیلویه و بویر احمد و ارتفاعات شمالی و شرقی هرمزگان از شانس خوبی برای دریافت ریزش های آسمانی برخوردارند. در این میان ارتفاعات ومناطق مستعد استان فارس و مناطق شرقی-جنوبی بوشهر از شرایط بسیارخوبی برخوردار خواهند بود.
بارش های فصلی اواخر مرداد به رسم شرایط هرساله ، بعدازظهرها و اوایل شب اتفاق خواهد افتاد و با رشد سریع ابر و وزش تندباد و گاهی گردوخاک و رگبار و رعدوبرق شدید همراه خواهد بود که در برخی مناطق مستعد وقوع آبگرفتگی معابر عمومی دور از انتظار نخواهد بود.
پیش بینی هوای منطقه جناح و شهرستان بستک:
با توضیحات داده شده هوای شهرستان بستک و منطقه جناح طی سه روز آتی در ساعات بعدازظهر و اوایل شب همراه با رشد ابر و در مناطق مرتفع و مستعد با احتمال رگبار و رعدوبرق پیش بینی می شود.مطابق مدلهای کنونی با توجه به اینکه ناپایداریهای منطقه بیشتر به سمت غرب متمایل هستند ، مناطق غربی منطقه جناح همچون فرامرزان از شانس بیشتری برای وقوع ناپایداری های جوی برخوردار است.
درادامه برایند بارش از دید مدل معتبر جی اف اس طی ۱۹۲ آینده را مشاهده می نمایید.
 
پاسخ
#3
بروزرسانی یکشنبه 26 مرداد93
بررسی نقشه های کنونی پیش بینی بارندگی نشان می دهد طی دوروز آینده همچنان در برخی نواحی جنوبی احتمال ناپایداری های جوی وجود خواهد داشت.
فردا دوشنبه 27 مرداد شرایط بسیار خوبی از دید اکثر مدلها برای ناپایداری در دامنه های زاگرس وجود خواهد داشت.
در نیمه جنوبی کشور مناطق مستعد استان فارس بویژه جنوب شرق این استان،شمال هرمزگان و ارتفاعات شرق و تاحدی غرب استان،جنوب کرمان،کهکیلویه و بویر احمد شانس بارش دریافت بارش های فصلی را خواهند داشت.
سه شنبه 28مرداد این شرایط به صورت پراکنده تر در نواحی یاد شده وجود خواهد داشت.به طوریکه دامنه های زاگرس جنوبی ازجمله ارتفاعات فارس و هرمزگان همچنان شرایط وقوع ناپایداری را دارا هستند
 
[b][b][عکس: h8tkbzrpm17hs1rxbzr.png][/b][/b]
پاسخ
#4
بروزرسانی جمعه 31مرداد93 ساعت3:15 بامداد
پنجشنبه 30 مرداد 93 با گسترش توده همرفتی در بسیاری از شهرها و روستاهای مرکز و غرب هرمزگان همچون شهرستان های بندرخمیر،بندرعباس و بستک ناپایداری جوی به شکل افزایش ابر،وزش باد و گردو خاک و رگبار و رعدوبرق گزارش شد.
هرچند که وقوع بارش امروز در شهرهاو روستاهای غرب هرمزگان این نگرانی را به وجود آورده است که بارش های پیش بینی شده برای جمعه31 مرداد را با ضعف مواجه می کند اما با توجه به جدیدترین آپدیت مدلهای هواشناسی همچنان شرایط برای وقوع بارش های رگباری شدید در بخش هایی از جنوب فارس و غرب هرمزگان فراهم می باشد.مناسب و هماهنگ بودن پارامترهای همرفتی و رطوبتی بر این موضوع تاکید دارند و بنابراین عصر جمعه 31 مرداد 93 شهرستان های جنوبی فارس و غرب هرمزگان مناطقی همچون لار،گوده،بستک و جناح و باید منتظر رگبارهای بعضا شدید عصرانه باشند.میزان بارش در برخی مناطق به حد آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها خواهد انجامید.
لازم به ذکر است بارش های روزهای آخر مرداد و اوایل شهریور مطابق با رسم هرساله همراه با تندباد و رعدوبرق های شدید و بعضا تگرگ همراه خواهد بود.
 
پاسخ
#5
بروزرسانی چهارشنبه۲۹مرداد۹۳
بررسی وضعیت جوی کشور در روزهای آینده
بررسی نقشه های هواشناسی حکایت از حرکت امواج ناپایدار به روی برخی مناطق کشور دارد. 
طی چند روز اخیر و همانگونه که از قبل پیش بینی شده بود ، بارش های گسترده و شدیدی را از جنس و بوی تابستانه در بخش هایی از استان های حاشیه زاگرس را شاهد بودیم . 
کماکان پیش بینی می شود این شرایط تا چند روز اینده نیز در برخی مناطق کشور و بویژه در استان های حاشیه زاگرس و دامنه های جنوبی سلسه جبال البرز و شمال غرب کشور تداوم یابد. 
لذا در سه بعدازظهر اینده نیز ، در مناطق فوق الذکر ، ضمن رشد ابر و وزش باد شدید ، پدیده رگبار و رعدوبرق موقتی نیز پیش بینی می شود.
 
بنابراین وضعیت جوی کشور طی روزهای اتی و استان به استان به شرح ذیل است: 
۱پنج شنبه ۳۰ مرداد : در استان های حاشیه زاگرس و شمال غرب و برخی مناطق هرمزگان ، در ساعات عصر و شب ، رشد ابر و بارش رگباری را خواهیم داشت.بارش در برخی مناطق اذربایجان شرقی و شمال هرمزگان در این روز می تواند شدید باشد. 
۲جمعه ۳۱ مرداد : در استان های حاشیه زاگرس و دامنه های جنوبی البرز و شمال غرب کشور ، در ساعات عصر و شب رگبار و رعدوبرقیش بینی می شود.بیشینه بارش نیز از ان مناطق غربی هرمزگانو جنوب استان فارس خواهد بود.در این روز مناطقی همچون بستک و جناح هرمزگان و همچنین لار و گراش استان فارس ، بارش شدیدی خواهند داشت. 
۳شنبه ۱ شهریور : در استان های حاشیه زاگرس و شمال غرب و دامنه های جنوبی البرز ، در ساعات عصر و شب ، رشد ابر و رگبار و رعدوبرق موقتی پیش بینی می شود. 
طی روزهای یک شنبه الی چهارشنبه هفته اتی نیز همچنان در برخی مناطق شمال غرب و دامنه های البرز و زاگرس ، ضعیف تر ، شاهد رشد ابر و بارش خواهیم بود. 
همچنین ناهنجاری میزان تجمعی بارش ۸ روز اینده کشور نیز حکایت از انومالی مثبت بارشی در برخی مناطق جنوبی اذربایجان های شرقی و غربی و غرب و شمال هرمزگان و استان فارس و دامنه ی مرکزی البرز دارد.طی همین مدت در استان گیلان ، شاهد هنجار منفی بارشی خواهیم بود. 
از لحاظ شرایط دمایی نیز کماکان طی روزهای اینده ، شاهد افزایش دما در کشور هستیم. 
ناهنجاری دمای ۸ روز اینده کشور نیز ، حکایت از انومالی مثبت دمایی و افزایش دما نسبت به میانگین بلند مدت در اکثر مناطق کشور دارد و طی این مدت تنها در برخی مناطق استان های مرکزی کشور و سیستان و بلوچستان و کرمان ، هنجار منفی دما مشاهده می شود.
 
طی روزهای اینده همچنان در برخی مناطق شمالی سیستان و جنوب خراسان جنوبی ، شاهد وزش باد شدید و طوفان شن خواهیم بود.
 
هشدار برای مناطق غربی هرمزگان و جنوب فارس :
یک بار دیگر به اطلاع می رساند که در عصر روز جمعه ۳۱ مرداد ، بارش ها در برخی مناطق جنوبی استان فارس و همچنین غرب هرمزگان می تواند از شدت بالایی برخوردار باشد ، لذا در مناطقی همچون بستک و جناح هرمزگان و لار و گراش استان فارس بستر برای بروز خسارات و آبگرفتگی معابر مهیا می باشد.
(پیش بینی : شهاب ولی زاده از بوشهر)
 
پاسخ
#6
*بروزرسانی جمعه 31مرداد93 ساعت3:15 بامداد
پنجشنبه 30 مرداد 93 با گسترش توده همرفتی در بسیاری از شهرها و روستاهای مرکز و غرب هرمزگان همچون شهرستان های بندرخمیر،بندرعباس و بستک ناپایداری جوی به شکل افزایش ابر،وزش باد و گردو خاک و رگبار و رعدوبرق گزارش شد.
بروزرسانی شنبه1شهریور93 ساعت 3:15 بامداد
برخلاف پیش بینی بسیاری از مدلهای هواشناسی که نشان از هماهنگ و مناسب بودن بسیاری از پارامترهای تاثیرگذار جوی برای وقوع بارش های قابل مانسونی در جنوب فارس و غرب هرمزگان بود اما در عمل ظهر جمعه توده ای که شکل گرفت عملکرد محدودی داشت و بسیاری از مناطق پیش بینی شده جو آرامی داشتند.هرجند که با توجه به توده ای که عصر پنجشنبه  بر روی مناطق وسیعی از استان هرمزگان شکل گرفت ،  با سابقه ای که از ناپایداری های مانسونی سراغ داریم این نگرانی وجود داشت که بارش های روز بعد را با ضعف مواجه کند اما  جا دارد  دلایل عدم تحقق پیش بینی ها مورد بررسی قرار گیرد.
در این بین جمعه31مرداد از شهر خنج استان فارس رعدوصاعقه ، تندباد و بارش رگباری باران گزارش شد.ارتفاعات  بشاگرد استان هرمزگان نیز بارش های رگباری شدیدی را تجربه کردند.
انتظار می رود طی امروز شنبه1شهریور همچنان در نواحی جنوبی شانس بارش وجود داشته باشد به طوریکه در مناطق مستعد شرق بوشهر،جنوب فارس(خصوصاجنوب غرب استان) ، غربی ترین نقاط هرمزگان و تاحدی ارتفاعات شمال و شرق هرمزگان همچنان احتمال جوشش ابر و رگبار و رعدوبرق های تابستانه وجود خواهد داشت.رگبار دربرخی نواحی مستعد می تواند شدید باشد.
یادآور می شود میزان بارش شهرهای هرمزگان درتاریخ پنجشنبه 30مرداد93 به شرح زیر است:
بستک: 13 میلی متر/بندرخمیر5 میلی متر/سردشت بشاگرد1.6 میلیمتر
 
پاسخ
#7
-عصر و شامگاه شنبه 1 شهریور 93 طبق روال چند روز اخیر در نواحی جنوبی با رشد ابرهای همرفتی همراه بود و در برخی نقاط بارش هایی اتفاق افتاد. شهرها و روستاهای جنوبی فارس و غرب هرمزگان در کانون ناپایداری های امروز بودند.
شامگاه شنبه منطقه جناح نیز شاهد رشد ابر و رعدوبرق های شدید و رگبار پراکنده و موقتی باران بود
 
-ظهر و عصر دوشنبه 3 شهریور 93 در منطقه جناح همچون روزهای اخیر شاهد رشد ابرهای جوششی بودیم.بعدازظهر با متراکم شدن ابرها مناطقی از ارتفاعات شمال غرب جناح رعدوبرق های نسبتا شدیدی اتفاق افتاد و پیرو آن از روستاهایی همچون فاریاب،پای تاوه و چاله منطقه جناح گزارش بارش شدید باران شد.باران در این روستاها سبب پرشدن آب انبارها و طغیان دره های فصلی شد.
 
پاسخ
#8
 
چهارشنبه 5 شهریور 93 به رسم تکراری روزهای اخیر هوای منطقه جناح با افزایش ابر عصرانه و رعدوبرق و تندباد و در برخی نقاط رگبارهای کوتاه مدت همراه بود.طی این روز ارتفاعات کوه سفید و کوهپایه های آن بارش های نسبتا خوبی داشت که باعث سیلابی شدن دره های فصلی و آبگیری برخی سدهای جناح شد.
در منطقه جناح ، روستای فاریاب این روزها در کانون بارش های مانسونی قرار دارد و امروز نیز برای چندمین بار در روزهای اخیر رگبارتابستانه را تجربه کرد.امروز از مناطق رویدر و بخش هایی از کهورستان هم بارش های خوبی گزارش شد
پیش بینی می شود با توجه به عقب رفت پرفشار جنب حاره ای و مساعد بودن شرایط محلی و حاکمیت کم فشار در منطقه ، همچنان طی سه روز آتی در ارتفاعات هرمزگان افزایش ابر عصرانه و رگبارهای محلی بخصوص در شمال و شرق استان اتفاق افتد.
اداره کل هواشناسی هرمزگان میزان بارش باران در خورگو را 29 میلی متر،رویدر 11 میلی متر و سیاهو 12 میلی متر گزارش کرد.
در ادامه توجه شما را به دیدن تصاویری از حال و هوای عصر چهارشنبه جناح جلب می نماییم.
 
پاسخ
#9
بروزرسانی جمعه 7 شهریور93
بررسی آخرین داده ها و اطلاعات هواشناسی حکایت از وقوع بارش های رگباری توامان با رعدوبرق در ساعات عصر و شب در برخی مناطق استان های حاشیه مرکزی زاگرس و جنوب شرق کشور و شمال غرب دارد.
بارش ها در نواحی مذکور نسبت به روزهای اخیر از شدت کمتری برخوردار هستند ، البته در برخی مناطق شرقی هرمزگان و ارتفاعات اذربایجان شرقی ، بارش ها می تواند به حد ابگرفتگی معابر عمومی نیز رسد.
اما از اواخر وقت امشب و بتدریج از صبح شنبه با رخنه توده هوای خنک و مهاجر اروپایی به استان های ساحلی کاسپین ، ضمن اغاز افت محسوس دما ، پیش بینی می شود بارش ها نیز از سمت غرب سواحل استارت بخورد.
طی روزهای شنبه 8 لغایت دوشنبه 10 شهریور 93 ، در استان های اردبیل و گیلان و مازندران و ضعیف تر در گلستان و خراسان شمالی ، دامنه های مرکزی سلسله جبال البرز ، بارش باران و گاهی رعدوبرق و کاهش دما پیش بینی می شود.
شدت بارش ها طی این مدت در برخی مناطق گیلان و مازندران پیش بینی می شود که می تواند در مناطق مستعد منجر به ابگرفتگی معابر عمومی نیز شود.
همچنین انومالی مجموع بارش یک هفته اینده کشور نیز مبین وقوع بارش های با هنجار مثبت در برخی مناطق دامنه های مرکزی البرز و استان سمنان می باشد و در استان های اردبیل و شمال اذربایجان شرقی و گیلان و سواحل خزر تا 1 اینچ شاهد کاهش بارش نسبت به میانگین بلند مدت هستیم.
اما طی روزهای اخیر شاهد افزایش محسوس دما در بیشتر مناطق کشور بوده ایم که پیش بینی می شود از شنبه تا اواسط هفته اتی تا حدودی از شدت گرمای اخیر در کشور کاسته شده و در سواحل شمالی نیز شاهد افت محسوس دما باشیم.
انومالی دمای یک هفته اتی کشور نیز حاکی از تداوم گرما در بیشتر مناطق کشور بجز دامنه های البرز و مناطقی از مرکز و شرق کشور می باشد.
پدیده عمده مناطقی از شمال سیستان و خراسان جنوبی نیز روزهای اینده وزش باد شدید و طوفان شن خواهد بود.
به سبب تشدید وزش باد ، دریای خزر طی دو روز اینده مواج و متلاطم پیش بینی می گردد.
(پیش بینیشهاب ولی زاده)
——————————————————————————–
 
پاسخ
#10
[b]بروزرسانی یکشنبه9شهریور93[/b]
[b]طی ده روز اخیر رشد ابرهای همرفتی عصرانه و رگبار و رعدوبرق پدیده تکراری در شهرستان بستک از جمله منطقه جناح بوده است. بارش باران رحمت الهی جای جای این منطقه را سیراب کرده است.مجتمع گوده،بستک،هرنگ و کوخرد،فاریاب،کوهیج،پای تاوه و …. بیشترین تعداد دریافت بارش های تابستانه امسال را به خود اختصاص داده اند.[/b]
[b]شنبه 8 شهریور93 در شهر جناح تندباد و بارش رگباری خفیفی اتفاق افتاد.مناطق غربی جناح(کارخانه نمک به طرف روستای پای تاوه) بارش خوبی داشت که در ادامه تصاویر آن را مشاهده خواهید کرد.[/b]
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان