امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پیش‌بینی بارش و دمای کشور در سه ماه آینده(انتشار۶ اسفند۹۳)
#1
۱۳۹۳/۱۲/۰۷ ۱۲:۴۵
 
پیش‌بینی بارش و دمای کشور در سه ماه آینده
انتشار 6 اسفند 93
منبع: سایت سازمان هواشناسی
 
در سه ماه آینده، میانگین دمای کشور در حد نرمال و بارش در حد میانگین خواهد بود و وقوع خشکسالی متوسط تا شدید در اغلب مناطق کشور به استثناء نواحی شمالی و شمال غربی پیش‌بینی می‌شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، در دوازدهمین شماره پیش‌بینی فصلی کشور که توسط پژوهشکده اقلیم شناسی این سازمان و با صحت 70 درصدی تهیه و تنظیم گردیده، آمده است:
مجموع بارش سال زراعی کشور تا سوم اسفند سال جاری 111.8 میلیمتر می باشد که نسبت به دورهمشابه بلند مدت و سال گذشته به ترتیب 18 و 11 درصد کاهش داشته است. بیشترین کاهش در یک سوم جنوبی کشور و در استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و بوشهر با بیش از 50 درصد کاهش نسبت به دوره بلند مدت رخ داده است. پهنه بندی خشکسالی سه ماهه نشان از وقوع خشکسالی متوسط تا شدید در اغلب مناطق کشور به استثناء نواحی شمالی و شمال غربی دارد. بارش یک ماه آینده کشور در محدوده نرمال تا بیش از نرمال و در سه ماه آینده ( نیمه اسفند93 تا نیمه خرداد94) در حد میانگین خواهد بود. در همین مدت میانگین دما نیز در حد نرمال پیش بینی می شود.
تا سوم اسفند 1393 حدود 48 درصد مجموع بارش یک سال کامل زراعی در کشور محقق شده است که بخش مهمی از این بارش ها طی کمتر از یک ماه گذشته رخ داده است و حاکی از توزیع نامناسب بارش می باشد. بارش در استان های هرمزگان و سیستان بلوچستان بیش از 70درصد نسبت به مدت مشابه بلند مدت کاهش داشته است.
بیشترین بارش کشور مربوط به استان آذربایجان شرقی با 59 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه بلند مدت می باشد. در همین مدت میانگین بارش کشور 3/18 درصد کاهش یافته است که نسبت به ماه قبل قدری بهبود را نشان می دهد. نمایه خشکسالی سه ماهه حاکی از وقوع خشکسالی متوسط تا شدید در اغلب مناطق کشور- به استثناء نواحی شمالی و شمال غربی- می باشد.
پیش بینی بارش
به استثناء مدل دینامیکی GloSea4 (سازمان هواشناسی انگلیس) که مجموع بارش کشور از نیمه اسفند 1393 تا نیمه خرداد 1394 را کمتر از نرمال پیش بینی نموده است، سه مدل دیگر مورد استفاده در سیستم پیش بینی تلفیقی فصلی، بارش کشور را در حد میانگین تا بیش از میانگین بلند مدت پیش بینی نموده اند.
در مقیاس ماهانه و در یک ماه آینده (از نیمه اسفند 1393 تا نیمه فرورین 1394) بارش در سطح کشور در محدوده نرمال تا بیش از نرمال پیش بینی می شود.
پیش بینی دما
در حالیکه در سه ماه آینده (نیمه اسفند 93 تا نیمه خرداد 94) اکثر نواحی کشور شرایط دمایی نرمالی را تجربه خواهند کرد, اما تمامی چهار مدل مورد استفاده در پیش بینی فصلی کشور، میانگین دمای سه ماه آینده را در بخش های جنوبی کشور حدود یک درجه گرمتر از میانگین بلند مدت پیش بینی نموده اند و دمای کشور به طور میانگین حدود یک درجه خنکتر از دوره بلند مدت خواهد بود.
نمایه های دورپیوندی
ناهنجاری دمای رویه اقیانوسی در منطقه جنوب شرق آرام حاره ای (نینو 3.4) تا خرداد 1394 به گونه ای است که پدیده انسو در فاز خنثی می باشد و مطابق پیش بینی مرکز NCEP،‌ پدیده MJO در دو هفته آینده در فاز خنثی خواهد بود که می تواند موجب تقویت بارش در کشورمان گردد.
پیش بینی فصلی کشور هفته اول هر ماه به روز می شود و بر اساس آخرین ارزیابی، صحت آن حدود 70 درصد می باشد.

[b][url=http://cri.ac.ir/show=215][/url][/b]
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان